Genel

Fonksiyonel Tıp ve Wellness Koçu kimdir?

Fonksiyonel Tıp Koçları, kişinin daha mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşamaları için yaşam tarzı değişikliklerine destek veren, sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmasına yardımcı olan, kişilerin güçlü yanlarını ortaya çıkarmalarını sağlayan bu alanda eğitim almış kişilerdir.

Fonksiyonel Tıp; hastalığın tanısı, seyri ve kaynağını bulup onarma konularıyla ilgilenirken fonksiyonel tıp koçları da hastaların bu süreci yönetebilmeleri ve yeni yaşam tarzları belirlemeleri konusunda destek ve yardımcıdır.

Fonksiyonel Tıp ve Wellness Koçu nasıl çalışır?

Tamamen kişiye özel çalışmalar yürütür.

Kişinin yeni beslenme planına uyumu ve yeni yaşam tarzıyla yakından ilgilenir.

Kişinin beslenme planını doğru şekilde yapabilmesi ve beslenmeyle ilgili kırılmalar yaşadığında bu sorunu çözebilmesi konusunda destek verir.

Kişiye özel oluşturulmuş egzersiz planı varsa bu egzersizleri yapabilmesi konusunda destekler. Bunu yaparken kişinin kendi kaynaklarından yola çıkar. Ona fikir vermez. Onun kendi planını ve uygulama şeklini oluşturmasını sağlar.

Koçlar, herhangi bir tanı koymaz, teşhis koymaz ve bir tedavi planı oluşturmaz, ilaç kullanması ya da mevcut ilacını kesmesi gibi konularda müdahale etmez.

Kişiye beslenme planı yapamaz, mevcut diyet ve beslenme planı dışında bir program öneremez. Kişinin beslenme planı üzerinden hareket ederek beslenmesindeki tanımadığı yiyecekler, yeni tanışacağı besinler, bunların temin kısmı, belki bazen besin tariflerinin keşfi konusunda kişiyle birlikte yol alır.

Kişinin hayatındaki değişiklikler, yeni beslenme ve egzersiz planı konusunda kafası karışmış olabilir, nerden başlayacağını bilemeyebilir, nasıl sürdüreceği konusunda endişeleri olabilir. Bu konuların bir plana dönüştürülmesi konusunda yine kişinin kendi becerileri ve yapabilecekleri üzerinden yola çıkarak ona yol arkadaşlığı eder.

Kişinin güçlü yanlarını keşfetmesine yardımcı olur. Bu vesile ile güçlü karakter özelliklerini kullanarak yeni yaşam tarzı oluşturabilmesi konusunda güçlendirir.

Kişinin bir hedefi yoksa ve ne yapacağı konusunda bir fikri yoksa, kişiye farkındalıklar kazandırarak, yeni bir yaşam tarzı oluşturmak ve bunu oluştururken nasıl bir yol izlemeli, neler yapmalı, önce nerden başlamalı gibi kısımlarda kişiyle ortaklaşa çalışarak planlar oluşturabilmesini sağlar.

Fonksiyonel Tıp ve Wellness Koçları hangi hastalarla çalışır?

Hem bedensel hem de ruhsal olarak sürekli sağlıklı olmamız yaşadığımız dünya içinde bazen zor olabilir. Sağlık dengemiz bozulabilir. Uyku sorunları, beslenme ve kilo sorunları, ruhsal sorunlar (depresyon, kaygı, takıntılar,stres vs ), hareket sorunları oluşabilir. Kişi, bütün bu sorunlardan herhangi birini bile yaşıyorsa koçluk hizmeti alabilir. Bütün bu sorunlar birbiri ile bağlantılıdır. Birinin bozulması ya da değişmesi diğer tüm yaşamsal alanlarımızı bozabilir. Örneğin; kilo alımıyla birlikte bozulan sağlığımız, yeni hastalıkların oluşması, hareket kısıtlılıklarını meydana getirecek, bu da ruhsal olarak çöküntüye sebep olacak, dolayısıyla uyku sorunları baş gösterecek. Durum böyle olunca kişide yaşam tarzı değişikliğine gidilmesi gerekecek. Bu değişiklikleri de bir fonksiyonel tıp ve wellness koçu desteğiyle yaparsa, kişi için hem motivasyon ve hem de olumlu ilerleyiş açısından daha anlamlı ve daha kalıcı değişiklikler olabilir.

Kronik rahatsızlıklar, otoimmün hastalıklar, alerjiler, bağırsak sorunları, duygu durum bozuklukları gibi yaşam kalitesinin etkilendiği durumlarda koçluk hizmeti almak çok akıllıca olacaktır. Öyle ki, bazen kullanılan ilaçlar, zorlu tedavi süreçleri, hastalığının seyrinin agresifleşmesi vs. gibi nedenlerden daha da ağır bir tablo oluşabilir. Depresyon, anksiyete, kaygı bozuklukları, panik atak, stres, öfke nöbetleri,endişeler başlayabilir. Bu aşama da fonksiyonel ve wellness koçu, kişinin beden-zihin uyumunu yakalamasına yardımcı olacaktır. Fonksiyonel tıp; hastalığın tanısı, seyri ve kaynağını bulup onarma konularıyla ilgilenirken, fonksiyonel tıp ve wellness koçları da hastaların bu süreci yönetebilmeleri ve yeni yaşam tarzları belirlemeleri konusunda destek ve yardımcıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir