Genel

DİABETES MELLUTUS (ŞEKER HASTALIĞI) ve FONKSİYONEL TIP

Tip 1 ve Tip 2 olarak ikiye ayrılır. Tip 1 çocukluk çağında ,tip 2 ileri yaşta gözlenmesi pratikte kabul edilmesine rağmen her iki tip her yaşta ve cinste her hangi bir zamanda gözlenebilir. Tip 1 diyabette insülin üretimi yok iken tip 2 diyabette insüline karşı dokuda direnç vardır.

DİABETES MELLUTUS (ŞEKER HASTALIĞI) NASIL ANLAŞILIR?

Sık idrara çıkma,  ağız kuruluğu, çok su içme, açlık hissi, cilt yaralarının geç iyileşmesi, kuru ve kaşıntılı bir cilt, sık sık infeksiyon gelişmesi, ellerde ve ayaklarda uyuşma, iyileşmeyen tekrar eden el ayakta yaralar, karıncalanma, sık mantar enfeksiyonu geçirme, bulanık görme, psikolojik yapınızda ani değişmeler, sinirlilik, endişelenme, kaygıda artma , arada depresif olma şikayetleriniz varsa şeker hastası olma ihtimaliniz yüksektir.  Belirtiler zaman içinde birden ortaya çıkacağı gibi yavaş yavaş da ortaya çıkar. Ülkemizde on milyon üstünde şeker hastası vardır.

GİZLİ DİBAETES MELLUTUS (GİZLİ ŞEKER) NEDİR?

Kişinin kan şekeri düzeyi normalden yüksek olmasına karşın diyabet tanısı koymaya yeterli yükseklikte değilse bu durumda kişi pre-diyabetik (gizli şeker hastası) olarak tanımlanır (Türkiye Diyabet Vakfı tanımıdır).

DİABETTEN NEDEN KORKULUR?

Aslında şeker korkulacak bir hastalık değildir. Ama uzun dönemde kontrol altına alınamazsa vücutta oluşturacağı hasarlar geri dönüşsüz hatta ölümcül olabilir. Bu durumlar hekim ve hasta için çok korkutucudur. Koroner kalp hastalıkları, kalp ritim bozuklukları, damar hastalıkları, görme kaybı, felç ve hatta organ kayıplarına bağlı kronik böbrek yetmezlikleri, ellerde ayaklarda kapanmayan yaralar ve daha pek çoğu gözlenebilir.

İNSULİN DİRENCİ NEDİR?

Aldığımız besinler glikoza dönüştürmesi, kanda glikoz düzeyinin artması ile pankreastan insülin hormonu salınır. İnsülinin hücre üzerine anahtar kilit şeklinde bağlanır. Kan şekerini hücrelerin içine alarak kullanılmasını sağlanır. Ancak fazla kilo, tüm vücutta özellikle bel bölgesi  yağlar ve karaciğer yağı, hücrelerde insüline direnç oluşmasına yol açar.  Hücre kilitleri bozulur, anahtar da artık uymaz olur. Glikoz hücre içine giremez. Glikoz kanda kalır ve sürekli yükselir. ARTIK OLUMSUZLUKLAR ZİNCİRİ BAŞLAR. Damar ve sinirin vücutta olduğu tüm yerlerde hasarlar başlar .Organ yetmezlikleri ortaya çıkar. Sonuçta en dramatik olanları diyaliz süreçleri, kalp pilleri vb. dahil pek çok tıbbi uygulama sizi bekler. Şeker şeker tadında çıkıp hayatınızın zehri olur.

FONKSİYONEL TIPTA DİYABET ETKİN MİDİR? NELER UYGULANIR?

KESİNLİKLE fonksiyonel uygulamaları şeker hastalığının tedavisinde çok etkindir. Bazen şeker bağlı yan etkiler oluşur. Diyabete bağlı komplikasyonlar gelişmiş ise yapacak bir şey yok mu? Tabi ki var . Var olan vücuttaki hasarların durdurulması organın diyabete bağlı zarar görmesi engellenebilir.

PEKİ FONKSİYOENL TIP NELER YAPAR?

Öncelikle hasta kişi her zaman olduğu gibi fonksiyonel olarak değerlendirilir. Vücuttaki tüm sistemler incelenir. Patern dediğimiz zincirdeki bozuk halkalar bulunur. Sonrasında fonksiyonel tıp diyetisyenimiz ile sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırılır. Altta yatan geçirgen bağırsak onarımı yapılır. Sonrasında dokuların insüline direnci doğal yolla yada gıda takviyeleri ile kırılır. Buna uyku kalitesinin düzenlenmesi, doğru egzersiz de eklenir . Ayrıca fonksiyonel tıp yaşam koçumuzda stresi kırmak ve yaşam çarkını çevirmek için devreye girer. Bu şekilde BALANCE Fonksiyonel Tıp Ekibiyle diyabetten kurtulabilirsiniz.

PEKİ DİABETE BAĞLI DOKULARDA ORGANLARDA HASAR VARSA NE YAPALIM?

Vücuttaki tüm sistemler ve bu sistemler arası bağlantılar fonksiyonel tıp olarak incelendikten sonra ; pek çok organa yönelik diyabetin olumsuz etkileri durdurulup, kalan sağlam yapılar koruna bilir.( göz, kalp, böbrekler , beyin vs. tüm sistemler)

FONKSİYONEL TIP UYGULAYICISI OLARAK SİZE ÖNERİM ;

1-Diabet hastası mısınız? yada prediabet dediğimiz  durumunuz; yani şeker hastalığına yakalanma riskiniz var mı? Fonksiyonel Tıp Uzmanına muayene olunuz ve fonksiyonel tıp uygulaması öncesi tahlilleriniz yaptırınız. Bu durumda yakalanmış bir şeker hastalığı düzenli beslenme, insülin direnci kırmak, gıda takviyeleri ile ilerlemeden hemen sonlanır. Şeker ilaçlarına gerek kalmaz.

2- Eğer şeker hastalığınız varsa yine tüm vücuttaki sistemler değerlendirilir. Yine beslenme, insülin direnci kırılması, gıda takviyeleri ile ilerlemeden hemen sonlanır. Bu arada bağırsak onarımı gerekirse o da fonksiyonel olarak yapılır. Diğer organlarınızda şekere bağlı etkilenmeler başlamışsa gözlenir ve hemen durdurulabilir. Şeker ilaçlarına gerek kalmaz.

3- Şeker hastalığınız var ve hastalığa bağlı organlarda hasarlar oluşmuş ise; yine tüm vücut fonksiyonel olarak değerlendirilir. Yine insülin direnci kırılır. Beslenme ve stres düzenlenir. Bağırsak onarımı yapılır. Gıda takviyeleri ile eksik vitaminler, mineraller sağlanır. Şeker ilaçlarının dozu azaltılır.

Unutmayınız insülin direnci kırılmadan, fonksiyonel olarak dokular incelenmeden yapılan tüm diyetler, alternatif  tıp uygulamaları  yetersiz ve geçicidir.

KALICI SONUÇ ELDE ETMEK İSTİYORSANIZ FONKSİYONEL TIP YAKLAŞIMINI MUTLAKA UYGULAMALISINIZ.

Fonksiyonel tıp ile sağlıklı, uzun, mutlu, enerjik bir ömür dilerim…..

LÜTFEN ARAYINIZ…..

Doç. Dr. Ahmet ŞALVARCI

FONKSİYONEL TIP UYGULAYICISI (AFMCP),

BALANCE  FONKSİYONEL TIP  KONYA

ÜROLOJİ UZMANI

KONYA NOVAFERTİL TÜP BEBEK MERKEZİ ANDROLOJİ SORUMLUSU

GSM: 0 553 698 6843

Tel:  0 332 330 0100

 Instagram: dr.ahmet.salvarci

E mail: [email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir