Haşimato Tiroidi

Hashimato tiroidi, tiroit bezinin  en sık görülen kronik otoimmün ,bağışıklık sisteminin bozukluğundan kaynaklanan bir endokrin sistem hastalığıdır.Vücudun yabancı maddelere karşı ürettiği antikorlar, bağışıklık sistemi ile beraber tiroid hücrelerine saldırarak tiroid bezinin iltihaplanmasına  zarar görmesine yol açar.  Böylece tiroid bezi işlevini yerine getiremez. Zamanla salgıladığı hormon düzeyi düşer. Ailesel geçişlidir. Çoğunlukla 30-50 yaş arasındaki kadınlarda görülür.Vücudun metabolizma hızını ayarlayan ve bu yolla bütün dokuları etkileyen tiroid hormonu bu hastalarda zamanla azalır ve yaş ilerledikçe hipotiroidi riski artar. Hashimoto tiroidinde başak bir sorundanodül oluşumudur. Nodüllü veya nodülsüz tiroid bezindeki büyüme “Guatr” olarak adlandırılır.Yakın takip ve tedaviyle hastalarda Hashimoto tiroidine bağlı olumsuzluklar yaşanmaz. Eğer ailenizde otoimmin( bağışıklık sistemine ait hastalıklar var ise ise Graves’ , type 1 diabet, lupus, Sjögren’s syndrome, romatit artrit ,vitiligo, Addison’s hastalaığı , haşhimoto ile sık gözlenir yada sonradan ortaya çıkabilir. 

HAŞİMATO TİROİDİTTE BULGULAR NELERDİR?

Kabızlık, kuru-soluk cilt, boğuk ses, yüksek kolesterol, depresyon, vücün alt kısmındaki kaslarda güçsüzlük, tükenmişlik, halsizlik, soğuğa karşı dayanıksız olmak, seyrekleşen ince dökülen saçlar, adt düzensizlikleri, üreme fomskiyonlarında probelmelr var ise Haşimato olma ihtimaliniz yüksektir.

HAŞİMATO TİROİDİTTE TEŞHİS NASIL KONUR?

Kanda tiroit, hormonları, tiroite karşı gelişmiş antikorlari kolesterole bakılarak tanısı konulur. Tiroit ultrasonunda nodüller gözlenmesi tanıda destekleyicidir.

HAŞİMATO TİROİDİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tiroit fonksiyonları normal ise bunun takibe alınması gerekir. Eğer tiroit fonksiyonları bozulmuş ise hormonları sentetik hormonlarla yerine konulması gerekir. Eğer bu ilaçlara ihtiyaç duyulursa hayat boyunca bunlara devam etmek gerekir. Düzenli hormon analizlerinizle etkilerin takip edilmesi gerek. Eksik olan hormonlar yerine konulmazsa kalp problemleri, kansızlık, psikolojik bozukluklar, cinsel istekte azalma depresyon, gebe kalmayı engellem ortaya çıkar.

HAŞİMATO TİROİDİTTE FONKSİYONEL TIP YAKLAŞIMI

  • Öncelikle hastanın fonksiyonel bakış açısı ile tüm sistemleri ve sistemler arasıondaki bağlantıların değerlendirilmesi ,geçirgen bağırsağın tespit edilmesi ve onarılması,
  • Tiriode hasar verecek gıdaların uzaklaştırlıp diyet ve yaşam stilinin düzenlenmesi ( fonksiyonel tıp diyetisyeni ve yaşam koçu ile) ,
  • Mutlaka fonksiyonel tıp hekimi kontrolünde; selenyum, myo-inositol, çinko, vitamin B12, magnezyum, demir, vitamin D, tumerik, vitamin C, iyot gibi ilaç etkinliği ispatlanmış dozda ve hastanın klinik evresine göre gıda takviyeleri ile fizyolojik yolaklarının düzenlenmesi.

Sonuçta başlangıç evresinde tiroit fonksiyonlarını bozulmamış Haşimato durdurulup antikor konsantrasyonu düşürülebilir. Tiroit fonksiyonları  bozulmuş Haşimato da ise ilaç desteği yanında fonksiyonel yaklaşım ile kalan sağlam tiroit dokusu korunabilir. Tiroide olan otoimmun cevap ciddi seviye azaltılarak semptomlar durdurulur.Varsa nodüllerin büyümesi durdurulabilir. Daha konforlu enerjik bir yaşam sağlanabilir. Sadece standart tıp ile tiroit fonksiyonların düzeltilmesi bazen yetmez. Otoimmun cevabın durdurulup tiroit dokusunu korumaya alınması ve hastanın gerçekten çok enerjiğim, saç dökülmelerim, kuru cildim geçti, cinsel isteğim arttı  demesi için koruyu, kişiye özel, kanıta daylı fonksiyonel yaklaşım gereklidir. 

FONKSİYONEL TIP UYGULAYICISI OLARAK SİZE ÖNERİM ;

Gerçekten tiroit sağlığınızı korumak istiyorsanız, kontroller sonrası fonksiyonel tıp hekimi kontrolünde günlük selenyum, iyot, çinko, demirinizi düzenli  almayı ihmal etmeyiniz…

Fonksiyonel tıp ile sağlıklı, uzun, mutlu, enerjik bir ömür dilerim…..

Doç.Dr. Ahmet ŞALVARCI
FONKSİYONEL TIP UYGULAYICISI (AFMCP)